Správný postup klíčení

Naštěstí to jde snadno, protože nabízíme praxí osvědčená klíčidla a kvalitní semínka v bio kvalitě.

Happyeat nabízí dva druhy klíčidel.

  • Klíčící  lahev s  okapem
  • Klíčící  misku.

Klíčící  miska je ideální pro klíčení rukoly, slunečnice, bazalky ,  řeřichy a chia semínek. Pro klíčení všech ostatních semínek doporučujeme klíčící lahev.

Klíčení semínek v klíčící lahvi

Odsypat 1,5–2 polévkové lžíce semen a nasypat do lahve. Zalít vodou do poloviny. Nechat takto stát 4–8 hodin. V tomto okamžiku se semínka probouzejí k životu. Poté vodu vylijte přes zelený uzávěr lahve a lahev postavte „na hlavu“. Každé ráno a večer pak nalijte vodu přes uzávěr do lahve, mírně protřepejte , vylijte a postavte na hlavu. Toto opakujte a za 3–6 dní máte plnou lahev klíčků.

Rada: U klíčků ředkvičky můžete pozorovat od 2. či 3. nepatrné „chloupky“ . Jsou to drobounké kořínky . Není to plíseň. Pokud se řídíte pokyny, uvedenými u nás na webu, s plísní se nesetkáte.

Tip: Vodu, kterou slijete z namočených semínek, doporučujeme použít na zalévání květin.  Tento roztok je totiž velice bohatý  na živiny.

Klíčení semínek na klíčící misce

Vezmete si malou skleničku , například na pití , a sem nasypete semínka a zalijete vodou tak, aby byla semínka uplně ponořená. Množství  1,5 – 2 polévkové lžíce semínek. Nechte takto 6–8 hodin. Semínka se v tomto okamžiku probudí k životu. Potom obsah skleničky vlijte na sítko a semínka po něm rozprostřete. Vzniklé kašovité konzistence se nelekejte. Semínka Rukoly a Řeřichy na sebe totiž vážou enormní množství vody.  Do nádobky pod sítko nalijte vodu do výšky jeden centimetr pod sítkem. Vodu v misce měnit nemusíte, ale můžete. Kořínky klíčků si sami začnou už druhý den  hledat cestu k vodě. Na vás je jenom misku s klíčky pravidelně postřikovat vodou, a to aspon dvakrát denně. A vždycky, když půjdete okolo a budete mít  chuť si zalít svoji „džungličku“, také ji postříkejte vodou.  Udržujte vodu v požadované výšce a sledujte zázrak přírody. Po přibližně čtyřech dnech je vaše úroda připravena ke sklizni. Klíčky sklízejte nejlépe ostříháním přímo na misce. Záhy zjistíte, že jedna miska je málo.  Kořínky se vyhazují.

Co je třeba ještě sledovat? Klíčky potřebují ke svému růstu teplotu cca 20,5 – 22,5 st.C. a světlo. Naopak je chraňte před přímým sluncem za oknem. Takže v létě je dávejte dále od okna , pokud do něj praží slunce. Zjednodušeně řečeno: když bude klíčkům zima, porostou pomaleji.

Pro sklizení salátových klíčků doporučujeme vzít si na pomoc cedník a vše přes něj slévat. Ušetří  vám to starost s čištěním odpadního sítka ve dřezu. Klíčky je ideální proprat a zbavit je co nejvíce šlupiček. Slupka v salátu neškodí, jen zbytečně narušuje  báječný pocit  zakousnutí se do křehkosti. Kdo chce být hodně opatrný , může sklizené klíčky pro dezinfekci promýt v 5% roztoku octa. Není nutné, pokud máte možnost dodržovat a dodržujete základní hygienické procesy při práci se semínky a klíčky.

Tip: Čištění sítka je jediný slabší moment klíčící misky. Kořínkový systém, který je prorostlý sítkem. Odstraňte jej  ručně a pak nechte domýt  v myčce. Tato ruční práce Vám zabere zhruba 5 minut . Kdo si však klíčky rukoly či řeřichy oblíbí, tomu to přijde jako dobrá investice času.

Po použití klíčidla opláchněte důkladně vodou, případně je dejte do myčky či vyvařte.

A vítejte ve světě pěstitelů.

Po počáteční opatrnosti a pokud si vás klíčky získají, zjistíte, že mít  jednu misku a jednu lahev Vám nestačí.  A je to logické. Pokud počítáme pro vyklíčení klíčků zhruba 4 dny , je vhodné a my to doporučujeme , mít od každého dva kusy. Nejsou však vyjímkou rodiny, kde se všichni její členové „slétnou“ na vyklíčenou zahrádku a během chvilky je po úrodě. V tu chvíli si každý zváží , zda nerozšířit zahrádku v zahradu.  O tom vás zde však přesvědčovat nechceme. To si každý musí  vyzkoušet sám.

A na závěr … nebo na začátek …

Naše hledání po optimálních klíčících systémech nás zavedlo do různých koutů světa.  Vyzkoušeli jsme různé klíčící systémy . Našli jsme jich několik, ale stále jsme objevovali něco, co vždy vedlo k tomu, že jsme klíčidlo odložili a klíčit přestali. Jednalo se buď o nekvalitní plasty, kdy se plast začal průbežně zakalovat a tak přestal propouštět světlo. Nebo o konstrukční vadu, kdy se po čase ucpaly odvodňovací kanálky či odešla elektronika, která se měla starat o  automatické zavlažování klíčků. Jiné systémy nám přišly zase neúměrně drahé.

Geniální jsou věci jednoduché. Tak jako klíčky samotné.

Proto jsme Vám představili z našeho hlediska optimální produkty, ke kterým jsme došli.

Klíčící lahev s okapem a klíčící misku .

Sjednocují v sobě skvělou cenu, bezvadnou funkčnost a perfektní uživatelský komfort.